Order of Precedence, Kingdom of East

W3C Compliant Skip Navigation Link

Award Listings

SearchW3C Compliant Link Spacer

MonarchsW3C Compliant Link Spacer

Alphabetical by SCA NameW3C Compliant Link Spacer
    A   W3C Compliant Link Spacer Æ  W3C Compliant Link Spacer B   W3C Compliant Link Spacer CW3C Compliant Link Spacer
    D   W3C Compliant Link Spacer E   W3C Compliant Link Spacer F   W3C Compliant Link Spacer GW3C Compliant Link Spacer
    H   W3C Compliant Link Spacer I    W3C Compliant Link Spacer J    W3C Compliant Link Spacer KW3C Compliant Link Spacer
    L   W3C Compliant Link Spacer M   W3C Compliant Link Spacer N   W3C Compliant Link Spacer OW3C Compliant Link Spacer
    Þ   W3C Compliant Link Spacer P   W3C Compliant Link Spacer Q   W3C Compliant Link Spacer RW3C Compliant Link Spacer
    S   W3C Compliant Link Spacer T   W3C Compliant Link Spacer U   W3C Compliant Link Spacer VW3C Compliant Link Spacer
    W  W3C Compliant Link Spacer X   W3C Compliant Link Spacer Y   W3C Compliant Link Spacer ZW3C Compliant Link Spacer

    ALL (printable, large)W3C Compliant Link Spacer

March of Precedence W3C Compliant Link Spacer

Award by DateW3C Compliant Link Spacer
   Royal PeersW3C Compliant Link Spacer
       Duke/DuchessW3C Compliant Link Spacer
       Count/CountessW3C Compliant Link Spacer
       Vicount/VicountessW3C Compliant Link Spacer
   Bestowed PeersW3C Compliant Link Spacer
       ChivalryW3C Compliant Link Spacer
       LaurelW3C Compliant Link Spacer
       PelicanW3C Compliant Link Spacer
       RoseW3C Compliant Link Spacer
       DefenseW3C Compliant Link Spacer
   Landed BaronageW3C Compliant Link Spacer
       Territorial BaronageW3C Compliant Link Spacer
       Retired BaronageW3C Compliant Link Spacer
   Orders of High MeritW3C Compliant Link Spacer
       Silver CrescentW3C Compliant Link Spacer
       MauncheW3C Compliant Link Spacer
       Tygers CombatantW3C Compliant Link Spacer
       SagittariusW3C Compliant Link Spacer
       Golden RapierW3C Compliant Link Spacer
       Golden LanceW3C Compliant Link Spacer
       Golden MantleW3C Compliant Link Spacer
   Court BaronageW3C Compliant Link Spacer
       Court BaronageW3C Compliant Link Spacer
   Grants of ArmsW3C Compliant Link Spacer
       Grant of ArmsW3C Compliant Link Spacer
   Armigerous AwardsW3C Compliant Link Spacer
       Silver RapierW3C Compliant Link Spacer
       Silver TygerW3C Compliant Link Spacer
       Silver BroochW3C Compliant Link Spacer
       Silver WheelW3C Compliant Link Spacer
       Apollo's ArrowW3C Compliant Link Spacer
   Awards of ArmsW3C Compliant Link Spacer
       Award of ArmsW3C Compliant Link Spacer
   Orders of HonorW3C Compliant Link Spacer
       Queen's Order of CourtesyW3C Compliant Link Spacer
       Tyger's CubW3C Compliant Link Spacer
       TroubadoursW3C Compliant Link Spacer
       TerpsichoreW3C Compliant Link Spacer
       King's Order of ExcellenceW3C Compliant Link Spacer
       Tyger of the EastW3C Compliant Link Spacer
       GawainW3C Compliant Link Spacer
   Other East Kingdom AwardsW3C Compliant Link Spacer
       Burdened TygerW3C Compliant Link Spacer
       Queen's CypherW3C Compliant Link Spacer
       King's CypherW3C Compliant Link Spacer
       Blue Tyger LegionW3C Compliant Link Spacer
       Queen's Award of EsteemW3C Compliant Link Spacer
       King's Award of EsteemW3C Compliant Link Spacer
       Order of Valor of the EastW3C Compliant Link Spacer
       Award of the Golden LyreW3C Compliant Link Spacer
       Augmentation of ArmsW3C Compliant Link Spacer
       Company of the Pennon of the EastW3C Compliant Link Spacer
       Award of GilderW3C Compliant Link Spacer
   Closed OrdersW3C Compliant Link Spacer
       Order of ArtemisW3C Compliant Link Spacer
       Order of the GuardsmanW3C Compliant Link Spacer
       Order of FatimaW3C Compliant Link Spacer
       Order of the PheonW3C Compliant Link Spacer

Links

Eastern College of HeraldsW3C Compliant Link Spacer

Kingdom of EastW3C Compliant Link Spacer

Award RecommendationsW3C Compliant Link Spacer


 
W3C Compliant Link Spacer   Eastern Order of Precedence
OP Line

Awards by Reign

Timothy II and Gabrielle II
April 4, 1998 (AS 32) - October 3, 1998 (AS 33)

Arms of the East

<< Previous Reign     Next Reign >>

Awards bestowed during this reign in the order bestowed, grouped by event.

OP Line

Death of A Scholar (East)
# Recipient Award Date
1 Kieranne ferch Lloyd Award of Arms (East) 4/18/1998
2 Christophe de Beaugency Award of Arms (East) 4/18/1998
3 Jacob the Forgotten Award of Arms (East) 4/18/1998
4 Gerwalt Kolbier Award of Arms (East) 4/18/1998
# Recipient Award Date
5 Andre Kirlov, of House Wilmot Companion of the Queen's Order of Courtesy (East) 4/25/1998
6 Zinoviia Mikulina doch' Korabel'nikova zhena Companion of the Flower (Outlands) 4/25/1998
Southern Region Spring War Practice (East)
# Recipient Award Date
7 Einarr Thorgrimsson Award of Arms (East) 4/25/1998
8 Seamus of Arindale Award of Arms (East) 4/25/1998
9 Céline d’Alisandre Award of Arms (East) 4/25/1998
10 David of Montvale Tygers Cub (East) 4/25/1998
11 Ann Sarasin Award of Arms (East) 4/25/1998
12 Rhedeanna of Owl’s Reste Award of Arms (East) 4/25/1998
13 Niccolo Mancini Award of Arms (East) 4/25/1998
14 Andre Kirlov Queen's Order of Courtesy (East) 4/25/1998
15 Haakon Tryggvason Tygers Combattant (East) 4/25/1998
16 Antonio di Napoli Award of Arms (East) 4/25/1998
17 Armand d’Ezukadi Award of Arms (East) 4/25/1998
18 Christina Eulalia of Toledo Award of Arms (East) 4/25/1998
# Recipient Award Date
19 Anarra Karlsdottir Companion of the Golden Dolphin (Atlantia) 5/2/1998
20 Eirikr Thórisson Award of Arms (Calontir) 5/2/1998
21 Glorianna of Clear Mountain Award of Arms (East) 5/2/1998
Crown Tournament (East)
# Recipient Award Date
22 Sean de Londres Companion of the Silver Crescent (East) 5/2/1998
23 Andrea Caitlin MacIntyre Companion of the Silver Crescent (East) 5/2/1998
24 Elizabeth Talbot of Meath Companion of the Silver Crescent (East) 5/2/1998
25 Suzanne Neuber de Londres Companion of the Silver Crescent (East) 5/2/1998
26 Ateno of Annun Ridge Companion of the Silver Crescent (East) 5/2/1998
27 Kasimir of Ostgardr Award of Arms (East) 5/2/1998
28 Diana d'Avignon Award of Arms (East) 5/2/1998
29 Luciliana de Castilla Award of Arms (East) 5/2/1998
30 Carlin of Eastwood Award of Arms (East) 5/2/1998
31 Dagrún Stjörnufróda Award of Arms (East) 5/2/1998
32 Freya of Clan McBain Grant of Arms (East) 5/2/1998
33 Joan Valcluse de Villaquemada Award of Arms (East) 5/2/1998
34 Gabriella Santiago de Villaquemada Award of Arms (East) 5/2/1998
35 Branwen of House Raven’s Moon Troubadour (East) 5/2/1998
36 Mairgret of Carrigart Companion of the Maunche (East) 5/2/1998
37 Rufina Cambrensis Companion of the Maunche (East) 5/2/1998
38 John Elys Companion of the Maunche (East) 5/2/1998
39 Jacqueline Helene Loisel Companion of the Maunche (East) 5/2/1998
40 Avril Boulle Companion of the Maunche (East) 5/2/1998
41 Leila O'Mordha Award of Arms (East) 5/2/1998
42 Aife ingen ui'Lochain Award of Arms (East) 5/2/1998
43 Dietrich von Karo Award of Arms (East) 5/2/1998
44 Nikolaia Iosifovna de Londresova Award of Arms (East) 5/2/1998
45 Magnus de Londres Award of Arms (East) 5/2/1998
46 Lassar ingen Aeda Award of Arms (East) 5/2/1998
47 Ben of Brokenbridge Award of Arms (East) 5/2/1998
48 Kate Cattiva of Eastwood Award of Arms (East) 5/2/1998
49 Brithwen de Bores Hulla Award of Arms (East) 5/2/1998
50 Derek vom Schwartzwald Tygers Combattant (East) 5/2/1998
Gypsies, Archers and Thieves (East)
# Recipient Award Date
51 Angus Campbell of Argyle Award of Arms (East) 5/9/1998
52 Jessa of Silver Rhylle Award of Arms (East) 5/9/1998
53 Shara MacKenzie Award of Arms (East) 5/9/1998
54 Travis of Montvale Tygers Cub (East) 5/9/1998
55 Conal Thorkelson Tygers Cub (East) 5/9/1998
56 Ivan D. Seigorff Award of Arms (East) 5/9/1998
57 Ryan of Montvale Award of Arms (East) 5/9/1998
58 Jeremy of Montvale Award of Arms (East) 5/9/1998
59 Caerdyn Ambrosius Tygers Cub (East) 5/9/1998
60 Meaghan of Silver Rhylle Award of Arms (East) 5/9/1998
61 Rhiannon the Anonymous of Silver Rhylle Award of Arms (East) 5/9/1998
62 Bastian von Nurnberg Award of Arms (East) 5/9/1998
63 Duncan MacBain Award of Arms (East) 5/9/1998
64 Donal of Newcastle upon Tyne Award of Arms (East) 5/9/1998
65 Galen of Armagh Troubadour (East) 5/9/1998
66 Caranwyn Silveroak Award of Arms (East) 5/9/1998
67 Corwyn Ravenwing Award of Arms (East) 5/9/1998
68 Karl Rasmussen of Tvede Queen's Order of Courtesy (East) 5/9/1998
69 Sarra Fina MacDonald Award of Arms (East) 5/9/1998
70 Amber Macewan Award of Arms (East) 5/9/1998
71 Suleen Skye Award of Arms (East) 5/9/1998
72 Neckthin McGiver Award of Arms (East) 5/9/1998
# Recipient Award Date
73 Eriny Thorvaldstottir Award of Arms (East) 5/13/1998
74 Yesunge Altan Iren Fyrd (Calontir) 5/16/1998
75 Derfel Malory, called Scamarax Bearcatcher Award of Arms (East) 5/23/1998
76 Irayari Vairavi Award of Arms (East) 5/23/1998
77 Thorvald Halvorssen (Thorson) [belated] Shield of Chivalry (East) 5/23/1998
Panteria III (East)
# Recipient Award Date
78 Egile Bearsark Award of Arms (East) 5/23/1998
79 Jeffrey Miller Award of Arms (East) 5/23/1998
80 Kalf Sigurdsen Award of Arms (East) 5/23/1998
81 Muirghen Mawr Award of Arms (East) 5/23/1998
82 Leonete D'Angely Companion of the Tygers Cub (East) 5/23/1998
83 Edward Newman Award of Arms (East) 5/23/1998
84 Aelish Cennedii Award of Arms (East) 5/23/1998
85 Livia of Vindolanda Award of Arms (East) 5/23/1998
86 Moira Hawthorne Award of Arms (East) 5/23/1998
87 Annys of Wyke Beck Award of Arms (East) 5/23/1998
88 Daniel van den Berg Tygers Cub (East) 5/23/1998
89 Connor mac Tard Award of Arms (East) 5/23/1998
90 Aline Kinneir Award of Arms (East) 5/23/1998
91 Gerhardt of Oakenwode Award of Arms (East) 5/23/1998
92 Rudth of Ruthin Terpsichore (East) 5/23/1998
93 Derfel Malory Award of Arms (East) 5/23/1998
94 Jordan Lovatt Award of Arms (East) 5/23/1998
95 Rosa of Isle du Dragon Dormant Award of Arms (East) 5/23/1998
96 Wulfric Alemaker King's Order of Excellence (East) 5/23/1998
97 Arthur of Rosemallen Award of Arms (East) 5/23/1998
98 Roland de Poitier Award of Arms (East) 5/23/1998
99 Arramel of Panther Vale Award of Arms (East) 5/23/1998
100 Thorvald Halversson Companion of the Shield of Chivalry (East) 5/23/1998
101 Cailin mac Eachduinn Award of Arms (East) 5/23/1998
King's and Queen's Equestrian Championship (East)
# Recipient Award Date
102 Julian le Scot King's Champion of Horse (East) 5/24/1998
103 Cailin mac Eachduinn Queen's Champion of Horse (East) 5/24/1998
104 Elaine de Caer Llynnedd Award of Arms (East) 5/24/1998
Quest (East)
# Recipient Award Date
105 Bryghan MacGuinness Award of Arms (East) 5/25/1998
106 Awndreuis of Clan Gryphon Award of Arms (East) 5/25/1998
107 Alexander Younger Award of Arms (East) 5/25/1998
108 Talmar Award of Arms (East) 5/25/1998
Barren Sands War (East)
# Recipient Award Date
109 Judith of Barren Sands Tygers Cub (East) 6/6/1998
110 Rebekah of Barren Sands Tygers Cub (East) 6/6/1998
111 Molly inghean ui Raighallaigh Award of Arms (East) 6/6/1998
112 Uileag mac Amhairghin Award of Arms (East) 6/6/1998
113 Aleksandr the Traveller Award of Arms (East) 6/6/1998
114 Morgaine á Bheithir Burdened Tyger (East) 6/6/1998
115 Gottfried Druckhammer aus Stuttgart Award of Arms (East) 6/6/1998
116 Isabella de Surmount of Haus von Halstern Award of Arms (East) 6/6/1998
117 Dietrich Schwelgengräber Award of Arms (East) 6/6/1998
118 Katherine Barr of Cumberland Court Baroness (East) 6/6/1998
119 Katherine Barr of Cumberland Grant of Arms (East) 6/6/1998
120 Raffaella Leon de Navarre Award of Arms (East) 6/6/1998
121 Tessa Boncheval Award of Arms (East) 6/6/1998
122 Jeremiah MacCoull Queen's Order of Courtesy (East) 6/6/1998
123 Nigel of Castle West Award of Arms (East) 6/6/1998
124 Jon mjoksiglandi Silver Crescent (East) 6/6/1998
125 Duncan Mac na Ceardadh Companion of the Silver Crescent (East) 6/6/1998
126 Marion del Okes Award of Arms (East) 6/6/1998
127 Thomas delbroc Award of Arms (East) 6/6/1998
128 Marion del Okes Companion of the Burdened Tyger (East) 6/6/1998
129 Thomas delbroc Burdened Tyger (East) 6/6/1998
# Recipient Award Date
130 Abbot Franz Award of Arms (East) 6/13/1998
Champions Tourney (East)
# Recipient Award Date
131 Robert of Sugar Grove Award of Arms (East) 6/13/1998
132 Martin van der Rowe Award of Arms (East) 6/13/1998
133 Burkhardt von Nürnberg Award of Arms (East) 6/13/1998
134 Lars Wulfsblut Tygers Combattant (East) 6/13/1998
135 Gregor Heiseler Companion of the King's Champion of Arms (East) 6/13/1998
136 Ronald Wilmot Companion of the Queen's Champion of Arms (East) 6/13/1998
137 Ronald Wilmot Companion of the Tygers Combattant (East) 6/13/1998
138 Alaric the Bald, of the Blak Gard Award of Arms (East) 6/13/1998
139 Jordanna of Joppa Award of Arms (East) 6/13/1998
140 Raphaella de Lyon Award of Arms (East) 6/13/1998
141 Tyzes Sofia Award of Arms (East) 6/13/1998
142 Gruffudd ap Cadfael Tygers Cub (East) 6/13/1998
143 Cadfael ap Madog ap Dafydd Award of Arms (East) 6/13/1998
144 Laurens de Vitrolles Court Baroness (East) 6/13/1998
145 Laurens de Vitrolles Grant of Arms (East) 6/13/1998
146 William Montagu du Vert Court Baron (East) 6/13/1998
147 William Montagu du Vert Grant of Arms (East) 6/13/1998
148 Genevieve d’Anjou Queen's Order of Courtesy (East) 6/13/1998
149 Abbot Franz of Caer Adamant Award of Arms (East) 6/13/1998
150 Luetfried Ansbach Award of Arms (East) 6/13/1998
151 Judith of Northumbria Award of Arms (East) 6/13/1998
152 Luigi Vascili Companion of the Queen's Order of Courtesy (East) 6/13/1998
153 Brian Broadaxe Award of Arms (East) 6/13/1998
154 Alison O'Moran Award of Arms (East) 6/13/1998
# Recipient Award Date
155 Valgard Stonecleaver Companion of the Queen's Guard (East) 6/23/1998
156 Sean of Caer Cinniuint Tygers Cub (East) 7/3/1998
Northern Region War Camp (East)
# Recipient Award Date
157 Sean of Caer Cinniuint Tygers Cub (East) 7/4/1998
158 Katy the Obscure Award of Arms (East) 7/4/1998
159 Celanise Margaretta of Greyledge Award of Arms (East) 7/4/1998
160 Aschilde Shin-Kicker Award of Arms (East) 7/4/1998
161 Rosalinde de Witte Grant of Arms (East) 7/4/1998
162 Rosalinde de Witte Court Baroness (East) 7/4/1998
163 Renard de Cadillac Award of Arms (East) 7/4/1998
164 Gabrielle de Nevers Award of Arms (East) 7/4/1998
165 Christophe de Frisell Award of Arms (East) 7/4/1998
166 Nataliia Anastasiia Evgenova Sviatoslavina vnuchka Companion of the Golden Rapier (East) 7/4/1998
167 Aidan MacLachlan Award of Arms (East) 7/4/1998
168 Tristan Fisher Tygers Cub (East) 7/4/1998
169 Methias T. Weasel Award of Arms (East) 7/4/1998
170 Robert of Northwood Award of Arms (East) 7/4/1998
171 Quella of Greyledge Award of Arms (East) 7/4/1998
172 Freya Manslayer Carolsdottir Grant of Arms (East) 7/4/1998
173 Freya Manslayer Carolsdottir Court Baroness (East) 7/4/1998
174 Sebastiano da Pachino Award of Arms (East) 7/4/1998
175 Ankara Lig Niki Award of Arms (East) 7/4/1998
176 Mahlika bint Ali Zibec Terpsichore (East) 7/4/1998
177 Guidrek Freyason Award of Arms (East) 7/4/1998
178 Guidrek Freyason Troubadour (East) 7/4/1998
179 Jason of Concordia Tygers Cub (East) 7/4/1998
180 Ekkehardt of Oakenwode Companion of the Maunche (East) 7/4/1998
181 Aric Arundel of the Mist Maunche (East) 7/4/1998
182 Failtigearna ingen uí Artáin Companion of the Maunche (East) 7/4/1998
183 Fiona O'Maille ó Chuan Coille Maunche (East) 7/4/1998
184 Herian Iarnsmidre Tygers Combattant (East) 7/4/1998
185 Kai Maclane Companion of the Tygers Combattant (East) 7/4/1998
186 Alisoun Fortescue of Maplehurst Mistress of the Laurel (East) 7/4/1998
187 Elisheva bas Yehuda ha Cohen Mistress of the Pelican (East) 7/4/1998
# Recipient Award Date
188 Cadell ap Hubert Grant of Arms (East) 7/11/1998
189 Deirdre nic Ghereghty de Sean Leigheashach-Ealedh Companion of the Sagittarius (East) 7/11/1998
190 Nakamura Yuki Grant of Arms (East) 7/11/1998
191 Æthelwulf Stealcere Award of Arms (East) 7/11/1998
Central Region War Camp (East)
# Recipient Award Date
192 Maria de Miranda Award of Arms (East) 7/11/1998
193 Ali Abbas al Gazzaz Award of Arms (East) 7/11/1998
194 Valerian of Somerset Award of Arms (East) 7/11/1998
195 Tommaltach MacFhiachach Companion of the Troubadour (East) 7/11/1998
196 Siusaidh Loineag Award of Arms (East) 7/11/1998
197 Sonja Ryzaja Award of Arms (East) 7/11/1998
198 Anne Elaina of River's Bend Companion of the Terpsichore (East) 7/11/1998
199 Lori MacFarlane Award of Arms (East) 7/11/1998
200 Madog Tellier Award of Arms (East) 7/11/1998
201 Randall of Clann O’Choda Tygers Combattant (East) 7/11/1998
202 Selena D’Ambra Companion of the Silver Crescent (East) 7/11/1998
203 Ohashi Katsutoshi Companion of the Silver Crescent (East) 7/11/1998
204 Eoin Mac Eoghain Sagittarius (East) 7/11/1998
205 Dierdre nic Ghereghty Sagittarius (East) 7/11/1998
206 Tamar Walshman Companion of the Sagittarius (East) 7/11/1998
207 Salaamallah the Corpulent Companion of the Maunche (East) 7/11/1998
208 Pagan Graeme Companion of the Maunche (East) 7/11/1998
209 Alix de Lisieux Maunche (East) 7/11/1998
210 Nakamura Yuki Baroness Beyond the Mountain (East) 7/11/1998
211 Cadell ap Hubert Baron Beyond the Mountain (East) 7/11/1998
212 Salaamallah the Corpulent Court Baron (East) 7/11/1998
213 Salaamallah the Corpulent Grant of Arms (East) 7/11/1998
214 Gwendolyn Oftputupon Grant of Arms (East) 7/11/1998
215 Gwendolyn Oftputupon Court Baroness (East) 7/11/1998
216 Ailean Mac an Daraich Master of the Pelican (East) 7/11/1998
event in Ruantallan (East)
# Recipient Award Date
217 Guillaine Rosalind de Gaulle Award of Arms (East) 7/11/1998
218 Connail MacRaibert Award of Arms (East) 7/11/1998
Great Northeastern War XII (East)
# Recipient Award Date
219 Alexandre Saint Pierre Award of Arms (East) 7/18/1998
220 Jerod of Sarisberie Award of Arms (East) 7/18/1998
221 Yaakov Avraham ben Obadiah Award of Arms (East) 7/18/1998
222 Morgana O’Seanasaigh Award of Arms (East) 7/18/1998
223 Kenelm of Tintagel Award of Arms (East) 7/18/1998
224 Minna of Tintagel Award of Arms (East) 7/18/1998
225 De Bra Dubois de Boufe Award of Arms (East) 7/18/1998
226 Jonathan of Whitewood Hall Tygers Cub (East) 7/18/1998
227 Natalia Nikolaeva Tygers Cub (East) 7/18/1998
228 Krystiana Nikoliovna Vladimirov Tygers Cub (East) 7/18/1998
229 Aethelwulf Staelcere Award of Arms (East) 7/18/1998
230 Goulhran MacGowan Award of Arms (East) 7/18/1998
231 Angus Ge Fhiana Award of Arms (East) 7/18/1998
232 Michaela Rosana Mirandola Award of Arms (East) 7/18/1998
233 William O’Reily Award of Arms (East) 7/18/1998
234 Calum MacKay Award of Arms (East) 7/18/1998
235 Marcella Neyn Gylys Award of Arms (East) 7/18/1998
236 Julia MacGyver Award of Arms (East) 7/18/1998
237 Arthur Watson Award of Arms (East) 7/18/1998
238 Alisay de Falaise Companion of the Maunche (East) 7/18/1998
239 Atarah of Montrose Maunche (East) 7/18/1998
240 Kellemetlen Árpád Maunche (East) 7/18/1998
241 Jehan Fitz Alan Silver Crescent (East) 7/18/1998
242 Nikolai Vladimirov Companion of the Silver Crescent (East) 7/18/1998
243 Thoran of Quintavia Award of Arms (East) 7/18/1998
Southern Region War Camp (East)
# Recipient Award Date
244 Mary of Montvale Award of Arms (East) 7/25/1998
245 Domiana d’Acurio Award of Arms (East) 7/25/1998
246 Karina Neuwald Award of Arms (East) 7/25/1998
247 Gideanus Tacitus Adamantius Companion of the Burdened Tyger (East) 7/25/1998
248 Glorianna of Clearwater Award of Arms (East) 7/25/1998
249 Jadwiga Zajaczkowa Award of Arms (East) 7/25/1998
250 Edward Stifhand Award of Arms (East) 7/25/1998
251 Dorren of Ashwell Court Baroness (East) 7/25/1998
252 Cerridywn O’Doul Award of Arms (East) 7/25/1998
253 Imogen the Wyvern Award of Arms (East) 7/25/1998
254 Bardolff Karlsson Award of Arms (East) 7/25/1998
255 Arnulf Adler Companion of the Tygers Combattant (East) 7/25/1998
256 Elizabeth of Rusted Woodlands Award of Arms (East) 7/25/1998
257 Kellie of Rusted Woodlands Award of Arms (East) 7/25/1998
258 Faolan MacNeill Award of Arms (East) 7/25/1998
259 Mord Hrutson the Green Court Baron (East) 7/25/1998
260 Adelheid Koller von Regensburg Award of Arms (East) 7/25/1998
261 Selene Vereneau Award of Arms (East) 7/25/1998
262 Gabrielle Annora d'Outremer Mistress of the Laurel (East) 7/25/1998
263 Brekke Franksdottir Mistress of the Laurel (East) 7/25/1998
264 Derek Fairhair Silver Crescent (East) 7/25/1998
265 Jehan le Batard Silver Crescent (East) 7/25/1998
266 Brigid Eryri Award of Arms (East) 7/25/1998
267 Rowan MacSith Award of Arms (East) 7/25/1998
268 Erec le Clair Award of Arms (East) 7/25/1998
269 Brannat Dub Award of Arms (East) 7/25/1998
270 Anne Liese Wolkenhaar Companion of the Maunche (East) 7/25/1998
271 Kennard of Bath Maunche (East) 7/25/1998
272 Juliana da Mestre Companion of the Maunche (East) 7/25/1998
273 Tibbot of Ballyoughtera Award of Arms (East) 7/25/1998
274 Hanibal Ramirez de Jesus Award of Arms (East) 7/25/1998
275 Duncan MacGregor Award of Arms (East) 7/25/1998
# Recipient Award Date
276 Philipe White Sable Thistle (Ansteorra) 8/1/1998
277 Garth McEwen the Tinker Sagittarius (East) 8/12/1998
East Kingdom Court, Pennsic 27 (East)
# Recipient Award Date
278 Vixen Alexandra Finney Award of Arms (East) 8/12/1998
279 Emrys Ransom Award of Arms (East) 8/12/1998
280 Giana Gabriella da Milano Award of Arms (East) 8/12/1998
281 Robert of Sugar Grove Maunche (East) 8/12/1998
282 Linette de Gallardon Companion of the Maunche (East) 8/12/1998
283 Catriona MacLeod Companion of the Maunche (East) 8/12/1998
284 Achilles von Fulda Maunche (East) 8/12/1998
285 Tirza bithe Reaboughes Companion of the Maunche (East) 8/12/1998
286 Ruaidhri an Cu Troubadour (East) 8/12/1998
287 Sara Rebecca Archer Award of Arms (East) 8/12/1998
288 Theodore Ursus Award of Arms (East) 8/12/1998
289 Rhodri Ewias Companion of the Silver Crescent (East) 8/12/1998
290 Angharad FitzHenry Companion of the Silver Crescent (East) 8/12/1998
291 Brangwayna Morgan Companion of the Silver Crescent (East) 8/12/1998
292 Cathleen of Greystones Silver Crescent (East) 8/12/1998
293 Viktor von dem Kleinflüsse Silver Crescent (East) 8/12/1998
294 Alayne Alexandra Nyvern, Nightwatcher Companion of the Silver Crescent (East) 8/12/1998
295 Dyan O'Choda Companion of the Silver Crescent (East) 8/12/1998
296 Ariana of the North Silver Crescent (East) 8/12/1998
297 Ulric von der Insel Companion of the Silver Crescent (East) 8/12/1998
298 Briana de Luna Companion of the Silver Crescent (East) 8/12/1998
299 Miles of Whitewood Hall Companion of the Silver Crescent (East) 8/12/1998
300 Enrique de Valencia Golden Rapier (East) 8/12/1998
301 Mercedes de Califia Companion of the Golden Rapier (East) 8/12/1998
302 eLeri of Nefyn Mistress of the Pelican (East) 8/12/1998
303 Rufus Thorhall Master of the Laurel (East) 8/12/1998
304 Henry Kersey of Devon Master of the Laurel (East) 8/12/1998
305 Su'ad al-Raqqasah Mistress of the Laurel (East) 8/12/1998
# Recipient Award Date
306 Saerlaith ingen Cinneide Golden Otter (Ealdormere) 8/13/1998
307 Steffan von Dresden Chivalry (East) 8/13/1998
Battlefield Court (1), Pennsic 27 (East)
# Recipient Award Date
308 Charles von Drachenklaue Award of Arms (East) 8/13/1998
309 Gideon MacLeod Tygers Combattant (East) 8/13/1998
310 Gilcryst MacLochlainn Tygers Combattant (East) 8/13/1998
311 Steffan von Dresden Knight (East) 8/13/1998
Settmour Swamp Camp Court, Pennsic 27 (East)
# Recipient Award Date
312 Ilana Mazdak Award of Arms (East) 8/13/1998
313 Roderick of Hastings Award of Arms (East) 8/13/1998
314 Thomas of Paulus Hook Award of Arms (East) 8/13/1998
315 Alithir a Bheithir Award of Arms (East) 8/13/1998
316 Feena Bothildardottir Award of Arms (East) 8/13/1998
317 Celine a Bheithir Award of Arms (East) 8/13/1998
# Recipient Award Date
318 Kay Leigh Drake Companion of the Sable Crane (Ansteorra) 8/14/1998
319 Thorvald Halversson Companion of the Chivalry (East) 8/14/1998
Battlefield Court (2), Pennsic 27 (East)
# Recipient Award Date
320 Thorvald Halversson Knight (East) 8/14/1998
Great Court, Pennsic 27 (East)
# Recipient Award Date
321 Ronald Wilmot Master of the Pelican (East) 8/14/1998
322 Susana del Lago Mistress of the Pelican (East) 8/14/1998
323 Tsvia bas Zipporah Levi of Granada Mistress of the Laurel (East) 8/14/1998
unknown court, Pennsic 27 (East)
# Recipient Award Date
324 Havelyard of Bourne Court Baron (East) 8/15/1998
325 Isabel of Biconyll Court Baroness (East) 8/15/1998
326 Petr Aleksivich of Novgorod Maunche (East) 8/15/1998
# Recipient Award Date
327 Guthfrith Yrlingsson Silver Helm (Lochac) 8/22/1998
328 Serena Tygers Cub (East) 8/29/1998
Tygers Cub Carnival (East)
# Recipient Award Date
329 Serena of Bhakail Tygers Cub (East) 8/29/1998
330 Mairi Crawford Award of Arms (East) 8/29/1998
331 Teran O’Raghaillaigh of Bar Haus Award of Arms (East) 8/29/1998
332 Martine de Picardy Award of Arms (East) 8/29/1998
333 Alexandra the Black Sheep Maunche (East) 8/29/1998
Crestfallen Tourney (East)
# Recipient Award Date
334 Meadhbh Eoghann Award of Arms (East) 9/5/1998
335 Thorkell Óláfsson Award of Arms (East) 9/5/1998
336 Basil de Lacey Tygers Cub (East) 9/5/1998
337 Sichelgaita von Halstern Award of Arms (East) 9/5/1998
338 Heiðrekr Skúlason Award of Arms (East) 9/5/1998
339 Muriel de Chimay Award of Arms (East) 9/5/1998
340 Noel Lenginnur Award of Arms (East) 9/5/1998
341 Álfdís Gráeyga Maunche (East) 9/5/1998
342 Anne de Chevenbois Maunche (East) 9/5/1998
343 Elwynne Rowenna of Wentworth Mistress of the Laurel (East) 9/5/1998
# Recipient Award Date
344 Bebhinn Inghean Ui Siodhachain Award of Arms (Trimaris) 9/6/1998
345 Francois Thibault Award of Arms (West) 9/12/1998
Legends of Chivalry III (East)
# Recipient Award Date
346 Ivan Ulrickson Silver Crescent (East) 9/12/1998
347 Ingeborg Thorsdattir Award of Arms (East) 9/12/1998
348 Fenice Katherine d’Autun Award of Arms (East) 9/12/1998
349 Lorillin of Allendorf Tygers Cub (East) 9/12/1998
350 Matfei Andreyevich Tygers Cub (East) 9/12/1998
351 Yesfir Gilarovna Tygers Cub (East) 9/12/1998
352 Adele Mallory Award of Arms (East) 9/12/1998
353 Christabel Heslington Award of Arms (East) 9/12/1998
354 Eloise of Coulter Mistress of the Pelican (East) 9/12/1998
355 Niklaus Sichling von Nurnberg Award of Arms (East) 9/12/1998
356 Caitlin Davies Court Baroness (East) 9/12/1998
357 Suleiman ibn Ghazi abdal Rahim al Andalusi Award of Arms (East) 9/12/1998
358 Tahira of Carolingia Award of Arms (East) 9/12/1998
359 Rowan Kalkin Companion of the Silver Crescent (East) 9/12/1998
360 Joseph of the Red Griffin Companion of the Silver Crescent (East) 9/12/1998
361 Gabriel of Maccuswell Award of Arms (East) 9/12/1998
362 Angharad of Mitgard Award of Arms (East) 9/12/1998
363 Marcel d’Armand Award of Arms (East) 9/12/1998
364 Ohashi Katsutoshi Master of the Pelican (East) 9/12/1998
365 Gülüg-jab Tangghudai Award of Arms (East) 9/12/1998
366 Browen Carus Award of Arms (East) 9/12/1998
367 Isolde of Beaumaris Maunche (East) 9/12/1998
368 Christian von Jaueregk Companion of the Maunche (East) 9/12/1998
369 Morwenna Westerne Companion of the Maunche (East) 9/12/1998
370 Aleksandr Ruslanovich Yevsha Companion of the Maunche (East) 9/12/1998
371 Michel Almond de Champagne Companion of the Maunche (East) 9/12/1998
372 Harold von Auerbach Companion of the Sagittarius (East) 9/12/1998
373 Anastasia Guta Mistress of the Pelican (East) 9/12/1998
London 1630 (Gilded Pearl Event) (East)
# Recipient Award Date
374 Laurelhelena of An Dubhaigeainn Award of Arms (East) 9/19/1998
375 Maria Erika von Ossenheim Troubadour (East) 9/19/1998
376 Anastasia Diaz de Léon Companion of the Queen's Order of Courtesy (East) 9/19/1998
377 Elisheva bat Moshe Award of Arms (East) 9/19/1998
378 Ana Ravaya de Guzmán Companion of the Troubadour (East) 9/19/1998
379 Faoiltighearna inghean mhic Ghuaire Maunche (East) 9/19/1998
380 Robert Abeille Maunche (East) 9/19/1998
381 Elizabeth Darnley Maunche (East) 9/19/1998
382 Richard Blackmoore Queen's Order of Courtesy (East) 9/19/1998
383 Caitriona MacDuff Companion of the Silver Crescent (East) 9/19/1998
384 Isabella of York Companion of the Silver Crescent (East) 9/19/1998
385 Terence the Arcane Silver Crescent (East) 9/19/1998
386 Elwisia Mouche de Voujeaucourt Silver Crescent (East) 9/19/1998
Lakewood Renaissance Faire (East)
# Recipient Award Date
387 Ramos da Vida Award of Arms (East) 9/20/1998
388 Rowan McKane Tygers Cub (East) 9/20/1998
389 Alexander MacGregor Companion of the Burdened Tyger (East) 9/20/1998
390 Ingvar Thorsteinsson Award of Arms (East) 9/20/1998
391 Elissa de Marmande Award of Arms (East) 9/20/1998
392 Brigid O’Neill the Limner Companion of the Maunche (East) 9/20/1998
393 Quinn the Mighty Award of Arms (East) 9/20/1998
394 Berelindis filia Cunowulfi Burdened Tyger (East) 9/20/1998
395 Celyn ap Llewelyn Silver Crescent (East) 9/20/1998
396 Merlynia of Rivenoak Mistress of the Laurel (East) 9/20/1998
# Recipient Award Date
397 Zarabeth Eclipea Blackhart D'Mer Ravenhall Badilamenti Award of Arms (East) 9/26/1998
From Russia with Love (East)
# Recipient Award Date
398 Sofia Staritskaia Companion of the Silver Crescent (East) 9/26/1998
399 Katherine Barr of Cumberland Companion of the Silver Crescent (East) 9/26/1998
400 Lawrence Thornguard Companion of the Silver Crescent (East) 9/26/1998
401 Juliana Stafford Silver Crescent (East) 9/26/1998
402 Andre Kirlov, of House Wilmot Companion of the Silver Crescent (East) 9/26/1998
403 Sabine de Kerbriant Award of Arms (East) 9/26/1998
404 Margaret of Rusted Woodlands Award of Arms (East) 9/26/1998
405 Ng Jung Mihn Award of Arms (East) 9/26/1998
406 Mathias Tiberius, the Weasel Award of Arms (East) 9/26/1998
407 Arden of Icomb Companion of the Maunche (East) 9/26/1998
408 Cateline la Broderesse Award of Arms (East) 9/26/1998
409 Linea McGill Award of Arms (East) 9/26/1998
410 Mellilah bint Yassar Award of Arms (East) 9/26/1998
411 Ian of Rusted Woodlands Award of Arms (East) 9/26/1998
412 Sedalia MacNare Companion of the Burdened Tyger (East) 9/26/1998
413 Mathias Grant of Arms (East) 9/26/1998
414 Charele of Rusted Woodlands Award of Arms (East) 9/26/1998
415 Siobhan inghean ui Dhonnabhain Award of Arms (East) 9/26/1998
416 Rowen Cloteworthy Award of Arms (East) 9/26/1998
417 Solvig of Rusted Woodlands Award of Arms (East) 9/26/1998
418 Prudence the Curious Silver Crescent (East) 9/26/1998
419 Jonathan Blaecstan Companion of the Silver Crescent (East) 9/26/1998
420 Ichabod the Tall Silver Crescent (East) 9/26/1998
421 Isabeau Leger des Pieds Award of Arms (East) 9/26/1998
422 Zarabeth du Mer Award of Arms (East) 9/26/1998
423 Sterling de la Rosa Award of Arms (East) 9/26/1998
424 Sif Goodwin Tygers Cub (East) 9/26/1998
Lyndhaven Fall Festival (East)
# Recipient Award Date
425 Katherine of Lyndhaven Award of Arms (East) 9/27/1998
426 Heather of Lyndhaven Award of Arms (East) 9/27/1998
427 Robert Midnicht Award of Arms (East) 9/27/1998
428 Ane du Vey Award of Arms (East) 9/27/1998
429 Aldrich von Bremen Queen's Order of Courtesy (East) 9/27/1998
430 Alessandra Francesca di Milano Award of Arms (East) 9/27/1998
431 Gunhilda-eira-Filippini Award of Arms (East) 9/27/1998
432 Matthäus Plattnersohn Award of Arms (East) 9/27/1998
433 Niniae of Witch’s Oak Award of Arms (East) 9/27/1998
434 Marina Francesca Giovanna de Caro Award of Arms (East) 9/27/1998
435 Liam O’Fiaranghan Award of Arms (East) 9/27/1998
436 Edward Newman Companion of the Maunche (East) 9/27/1998
437 Kaia Shantarra Award of Arms (East) 9/27/1998
438 Iñez Lopez Cardozo Award of Arms (East) 9/27/1998
439 Silus Gordonson Award of Arms (East) 9/27/1998
440 Eleanor Kendal Award of Arms (East) 9/27/1998
441 Thomas MacVarish Award of Arms (East) 9/27/1998
442 Dierdra of Ruantallan Silver Crescent (East) 9/27/1998
443 Yang SuGyong Award of Arms (East) 9/27/1998
444 Martin Nutcrusher Award of Arms (East) 9/27/1998
445 Augustine the Incorrigible Award of Arms (East) 9/27/1998
446 Kailein of Drachenwald Award of Arms (East) 9/27/1998
447 Connor Tainter Award of Arms (East) 9/27/1998
448 Djiril Bingler Tygers Cub (East) 9/27/1998
449 Marie Jose de Champain Award of Arms (East) 9/27/1998
450 Leif Bingler Award of Arms (East) 9/27/1998
451 Keagan Bingler Award of Arms (East) 9/27/1998
452 Gareth Grey de Wilton Award of Arms (East) 9/27/1998
# Recipient Award Date
453 Enoch McGill Award of Arms (East) 10/3/1998
454 Micaela of the Borough of Felding Award of Arms (East) 10/3/1998
Last Court, Coronation (East)
# Recipient Award Date
455 Alys Mackyntoich Court Baroness (East) 10/3/1998
456 Alys Mackyntoich Grant of Arms (East) 10/3/1998
457 Friderich Grimme Award of Arms (East) 10/3/1998
458 Jenne McGill Maunche (East) 10/3/1998
459 Angelina of the Wild Roses Maunche (East) 10/3/1998
460 Mairgret of Carrigart Companion of the Burdened Tyger (East) 10/3/1998
461 Thorolf Egillsen Burdened Tyger (East) 10/3/1998
462 Màiri ni Raghallaigh Companion of the Burdened Tyger (East) 10/3/1998
463 Kathleen Conant of Dunbar Silver Crescent (East) 10/3/1998
464 Jordanna of Joppa Queen's Cypher (East) 10/3/1998
465 Tessa Boncheval Queen's Cypher (East) 10/3/1998
466 Sonja Ryzaja Queen's Cypher (East) 10/3/1998
467 Laurens de Vitrolles Queen's Cypher (East) 10/3/1998
468 Rosalind Bennett Queen's Cypher (East) 10/3/1998
469 Gustav von Silberwald King's Cypher (East) 10/3/1998
470 Aleksandr Ruslanovich Yevsha King's Cypher (East) 10/3/1998
471 William Montagu du Vert King's Cypher (East) 10/3/1998
472 Ali Abbas al Gazzaz King's Cypher (East) 10/3/1998
473 Gabriel of Maccuswell King's Cypher (East) 10/3/1998
474 Pennsic 27 Unbelted Champions Team Blue Tyger Legion (East) 10/3/1998
Coronation, First Court (East)
# Recipient Award Date

* Items on Coronation date may be from previous reign
+ Items on Coronation date may be from next reign


W3C Compliant Table Data

Return to Top   Printer-Friendly Version

Valid XHTML 1.0 Valid CSS

The data on this web site is maintained by the Clerk of Precedence, Master Rowen Cloteworthy. Please use the corrections form to report any issues with OP data.

This is the recognized website for the Order of Precedence of the Kingdom of the East of the Society for Creative Anachronism, Inc. This site may contain electronic versions of the branch's governing documents. Any discrepancies between the electronic version of any information on this site and the printed version that is available from the originating office will be decided in favor of the printed version.

Copyright © 2005-2017 Order of Precedence of the Kingdom of theEast. The original contributors retain the copyright of certain portions of this site.

All external links are not part of the Order of Precedence website. Inclusion of a page or site here is neither implicit nor explicit endorsement of the site. Further, SCA, Inc. is not responsible for content outside of op.atlantia.sca.org.