Eastern Order of Precedence
OP Line

Order of the Silver Rapier

Badge of the Order of the Silver Rapier

Recipients are listed in the order bestowed.

OP Line

SCA Name Award Date Ascending Event Bestowed By
Nathaniel Wyatt 8/7/2008 East Kingdom Court, Pennsic War (East) Konrad and Brenwen
Edmund Patterson 9/27/2008 Last Court, Coronation (East) Konrad and Brenwen
Anssem van Rienen 9/27/2008 Last Court, Coronation (East) Konrad and Brenwen
Griffith Davion 9/27/2008 Last Court, Coronation (East) Konrad and Brenwen
Ogedei Becinjab 9/27/2008 Last Court, Coronation (East) Konrad and Brenwen
Quintin Brilliant 9/27/2008 Last Court, Coronation (East) Konrad and Brenwen
John Radburne 3/7/2009 IDD Baronial Investiture Anniversary (East) Darius IV and Alethea
Donovan Shinnock 3/28/2009 Mudthaw (East) Darius IV and Alethea
Alfonso Pontelli 5/23/2009 War of the Roses (East) Andreas IV and Gabrielle II
Jacob Fisher 5/23/2009 War of the Roses (East) Andreas IV and Gabrielle II
Owyn Greenwood 6/6/2009 Ducal Challenge (East) Andreas IV and Gabrielle II
Caradog Ó Broin 7/4/2009 Northern Region War Camp (East) Andreas IV and Gabrielle II
Morty of Malagentia 7/11/2009 Great Northeastern War (East) Andreas IV and Gabrielle II
Brendan Firebow 10/10/2009 Known World Academy of the Rapier & Known World Costume Symposium (East) Konrad II and Brenwen II
Tristan le Sauvage 3/6/2010 Festa di Michelangelo / King's and Queen's Arts & Sciences Championship (East) Konrad II and Brenwen II
Enzo Fishmonger 3/6/2010 Festa di Michelangelo / King's and Queen's Arts & Sciences Championship (East) Konrad II and Brenwen II
Camille des Jardins 4/10/2010 Last Court (East) Konrad II and Brenwen II
Xavier the Sinister 5/8/2010 Crown Tournament (East) Edward and Marguerite
Merrick of Winterbourne 6/5/2010 Ice Falcon's Ducal Challenge (East) Edward and Marguerite
Melchior Kriebel 1/22/2011 King and Queen Rapier Champions and All Things Pointy (East) Griffyth II and Aikaterine II
Lucien de Wyntere 1/22/2011 King and Queen Rapier Champions and All Things Pointy (East) Griffyth II and Aikaterine II
Ben of Endewearde 2/5/2011 King and Queen Championships (East) Griffyth II and Aikaterine II
Tarius Britannicus 3/5/2011 Barony of L'ile de Dragon Dormant Investiture Anniversary (East) Griffyth II and Aikaterine II
Devillin MacPherson 10/14/2011 River Wars (East) Gregor III and Kiena
Davius St. Jacques 1/14/2012 Iron Bog Baronial Investiture (East) Gregor III and Kiena
Davius St. Jacques 1/21/2012    
Isabel Chamberlaine 2/4/2012 Kings and Queens - Rapier Champions (East) Gregor III and Kiena
Anastasia da Monte 6/30/2012    
Lottieri Malocchio de Firenze 7/14/2012    
Eric the Quick 9/15/2012    
Berric Grayveson 11/17/2012 100 Minutes War (Rusted Woodlands) Edward II and Thyra
Elysabeth Underhill 11/17/2012 100 Minutes War (Rusted Woodlands) Edward II and Thyra
Barnabus O'Pheylan 12/1/2012 Feste Des Glaces (Havre des Glaces) Edward II and Thyra
Remy Delemontagne da Gascogne 1/26/2013 Market Day at Birka (Stonemarche) Edward II and Thyra
Remy Delemontagne da Gascogne 1/26/2013    
Jean Michel LeVode 1/26/2013    
Jean Michel LeVode 1/26/2013 Market Day at Birka (Stonemarche) Edward II and Thyra
Borujin Acilaldai 2/9/2013 Kings and Queen's Rapier Champions (L'Ile du Dragon Dormant) Edward II and Thyra
Mikulaj von Meissen 2/9/2013 Kings and Queen's Rapier Champions (L'Ile du Dragon Dormant) Edward II and Thyra
Jonathan Rankin O'Rose 2/9/2013 Kings and Queen's Rapier Champions (L'Ile du Dragon Dormant) Edward II and Thyra
Edward Grey of Lochleven 1/4/2014 East Kingdom 12th Night (Anglespur) Kenric II and Avelina II
Thomas of Effingham 3/29/2014 King and Queen's Rapier Champion (Beyond the Mountain) Kenric II and Avelina II
Christopher Serpentius 3/29/2014 King and Queen's Rapier Champion (Beyond the Mountain) Kenric II and Avelina II
Engraçia de Madrigal 4/5/2014 Coronation of Brennan and Caoilfhionn - First Court (Settmour Swamp)  
William Deth 5/24/2014 War of the Roses (Concordia of the Snows) Brennan and Caoilfhionn
Kenric aet Essex 5/31/2014 King's & Queen's Archery Championship (Bergental) Brennan and Caoilfhionn
Lorenzo Gorla 6/21/2014 Southern Region Melee Extravaganza & EK Thrown Weapons Championship (Carillion) Brennan and Caoilfhionn
Robert Earlson 7/26/2014 Pennsic XLIII - Monday War week (AEthelmearc) Brennan and Caoilfhionn
Sorcha Dhocair 7/26/2014 Pennsic XLIII - Monday War week (AEthelmearc) Brennan and Caoilfhionn
Llewellyn Walsh 8/23/2014 King and Queen's Equestrian Championships and Quintavia Summer Celebration (Quintavia) Brennan and Caoilfhionn
Lupold Hass von Zurich 10/18/2014 King and Queen's Rapier Champions (Bhakail) Edward III and Thyra II
Christoffel d'Allaines-sur-Comte 11/22/2014 100 Minutes War (Rusted Woodlands) Edward III and Thyra II
Rowan Fergus 11/28/2014 Tir Mara Championships and Ruantallan Baronial Investiture (Ruantallan) Edward III and Thyra II
Guthfrith Yrlingsson 11/28/2014 Tir Mara Championships and Ruantallan Baronial Investiture (Ruantallan) Edward III and Thyra II
Aiden McShane 1/24/2015 Market Day at Birka (Stonemarche) Edward III and Thyra II
Rafael de Ayala de Santiago 1/24/2015 Market Day at Birka (Stonemarche) Edward III and Thyra II
Faelin MacLochlainn 3/14/2015 Back Rose Ball (Bridge) Edward III and Thyra II
Therion Sean Storie 3/28/2015 Mudthaw (Settmour Swamp) Edward III and Thyra II
Jenevieve Fiana Spillane 3/28/2015 Mudthaw (Settmour Swamp) Edward III and Thyra II
Eanraig the Bonesetter 5/2/2015 Crown Tourney (An Dubhaigeainn) Omega V & Etheldreda IV
Declan Gobha 6/13/2015 King & Queen's Rattan Champions & Iron Bog Investiture (Iron Bog) Omega V & Etheldreda IV
Eldrich Gaiman 6/13/2015 King & Queen's Rattan Champions & Iron Bog Investiture (Iron Bog) Omega V & Etheldreda IV
Marguerite inghean Lachlainn 7/4/2015 Northern Region War Camp (Glenn Linn) Omega V & Etheldreda IV
Alesone Gray of Cranlegh 7/4/2015 Northern Region War Camp (Glenn Linn) Omega V & Etheldreda IV
Bryn Millar 7/11/2015 Great Northeastern War (Malagentia (Province of)) Omega V & Etheldreda IV
Cedric of the Floppy Hat 7/11/2015 Great Northeastern War (Malagentia (Province of)) Omega V & Etheldreda IV
Allerick Van Den Broeck 10/10/2015 K&Q Rapier Championships (Smoking Rocks) Brennan II and Caoilfhionn II
Yehuda ben Moshe 11/21/2015 100 Minutes War (Rusted Woodlands) Brennan II and Caoilfhionn II
Aesa Lokabrenna Sturludottir 11/21/2015 100 Minutes War (Rusted Woodlands) Brennan II and Caoilfhionn II
James O'Galleghure of Tyr Connal 11/21/2015 100 Minutes War (Rusted Woodlands) Brennan II and Caoilfhionn II
Guillaume de Navarre 11/21/2015 100 Minutes War (Rusted Woodlands) Brennan II and Caoilfhionn II
Catalina de Valencia 1/30/2016 Market Day at Birka (Stonemarche) Brennan II and Caoilfhionn II
Gabriel Roberts 1/30/2016 Market Day at Birka (Stonemarche) Brennan II and Caoilfhionn II
Grim the Skald 1/30/2016 Market Day at Birka (Stonemarche) Brennan II and Caoilfhionn II
Millicent Rowan 3/19/2016 Gulf Wars (Meridies) Brennan II and Caoilfhionn II
Gregor Mac Eoain 3/19/2016 Gulf Wars (Meridies) Brennan II and Caoilfhionn II
Magdalena von Kirschberg 4/9/2016 Last Court of Brennan II and Caoilfhionn II (Quintavia) Brennan II and Caoilfhionn II
Robert of Anglespur 5/28/2016 War of the Roses (Concordia of the Snows) Kenric III and Avelina III
Elewys of Anglespur 5/28/2016 War of the Roses (Concordia of the Snows) Kenric III and Avelina III
Anne de Basillon 5/28/2016 War of the Roses (Concordia of the Snows) Kenric III and Avelina III
Matthias Grunwold 6/4/2016 K&Q Archery and Thrown Weapons (Quintavia) Kenric III and Avelina III
Doroga Voronin 8/9/2016 Pennsic (AEthelmearc) Kenric III and Avelina III
Dionisio da Desio 8/9/2016 Pennsic (AEthelmearc) Kenric III and Avelina III
Ian Douglas 10/22/2016 K&Q Rapier Champions (Iron Bog) Brion III and Anna III
Morwill MacShane 10/22/2016 K&Q Rapier Champions (Iron Bog) Brion III and Anna III
Aesa Ormstunga called Jotunsbane 11/5/2016 Crown Tourney (Malagentia (Province of)) Brion III and Anna III
Agapios Cargos 11/12/2016 St. Elegius (Dragonship Haven) Brion III and Anna III
Kenneric Aubrey 1/28/2017 Birka (Stonemarche) Brion III and Anna III
Ciaran Ua Meic Thire 3/25/2017 Mudthaw (Settmour Swamp) Brion III and Anna III
Lawrence Thornguard 3/25/2017 Mudthaw (Settmour Swamp) Brion III and Anna III
Liadan ingen Chineada 4/1/2017 First Court (Dragonship Haven) Ioannes and Honig
Grimolfr Skulason 4/22/2017 Balfar's Challenge (Dragonship Haven) Ioannes and Honig
Mikkel the Builder 5/28/2017 Panteria XXII and K&Q Archery and Equestrian Championships (Panther Vale) Ioannes and Honig
Kamejima Takauji 6/3/2017 Bhakail Investiture (Bhakail) Ioannes and Honig
Wentlyanna Bengrek 6/3/2017 Bhakail Investiture (Bhakail) Ioannes and Honig
Caoilfhionn inghean Fhaolain 6/10/2017 Southern Region War Camp (Carillion) Ioannes and Honig
Jane of Milford 6/10/2017 Southern Region War Camp (Carillion) Ioannes and Honig
Jonathan Miles 6/10/2017 Southern Region War Camp (Carillion) Ioannes and Honig
Matteo Cole Amici 6/10/2017 Southern Region War Camp (Carillion) Ioannes and Honig
Scrooby of Carolingia 7/1/2017 Northern Region War Camp (Glenn Linn) Ioannes and Honig

There are 100 award recipients.


W3C Compliant Table Data